Jak ušetřit peníze za svatební oznámení?

Je to zvuk svatebních zvonů, nebo jen cinkání peněz? Pravda, kterou si málokdo z nás rád připouští, je, že plánování vysněného dne nemusí být zdaleka levné, zejména pokud se necháte unést a ze začátku moc nehledíte na rozpočet. Od dodavatelů jídla přes výzdobu a květiny až po vaše šaty – všechno stojí peníze. A než vytáhnete peněženku, musíte vědět, kolik budou jednotlivé položky stát.

Samozřejmě, že jedním z vašich prvních nákupů budou pravděpodobně kancelářské potřeby, abyste mohli dát svým hostům vědět, kdy se velká událost koná. Zde je třeba promyslet celou řadu věcí, například jaký styl designu se k vaší svatbě hodí a kolik informací byste měli uvést.

Nejdříve si však promluvme o nákladech. Zde se podíváme na to, kolik svatební oznámení obvykle stojí, a co je důležité, jak si můžete ušetřit nějaké peníze.
Průměrné náklady na svatební oznámení

Vaše svatební oznámení udávají tón celé události – jsou první věcí, kterou vaši hosté uvidí, a často napoví styl a téma události. Samozřejmě budou také pravděpodobně vaším prvním skutečným výdajem.

Podle portálu Statista utratí páry za rozeslání svatebních oznámení před svatbou v průměru 590 dolarů, což je v přepočtu nějakých 15 tis. Kč. Jak však poznamenává jeden odborník, to, kolik vás nakonec budou svatební oznámení stát, se může dramaticky lišit.

„Náklady na svatební oznámení se mohou výrazně lišit v závislosti na tom, zda se jedná o polotovar, kdy je vybrán existující design a jsou provedeny pouze drobné úpravy textu nebo materiálů, nebo zda-li se jedná o plně zakázkovou výrobu, kdy jsou grafika a všechny prvky tiskovin navrženy na míru,“ říká grafička.

Seznamte se s odborníkem

Částečně zakázková pozvánka může stát jen několik korun za kus, zatímco cena plně zakázkových pozvánek se obvykle odvíjí od konkrétního výběru a často jsou s nimi spojeny další poplatky za práci grafiků. Neexistuje žádný obecný standard, pokud jde o ceny pozvánek, jmenovek, meníčka a nápojového lístku, ale celkově tvoří obvykle asi 5 % celkového svatebního rozpočtu.

Máte napjatý rozpočet? Pokud hledáte způsoby, jak snížit celkové náklady na svatbu, je rozumné začít u pozvánek. Vzhledem k tomu, že se tento typ tiskovin může lišit stylem a kvalitou, existuje spousta způsobů, jak si ty vaše cenově zpříjemnit. Zde je sedm tipů, jak na nich ušetřit.

Vytvořte si svatební webové stránky

Možná se budete chtít rozhodnout pro digitální alternativu klasických tištěných pozvánek. Vytvořením svatebních webových stránek můžete své hosty snadno nasměrovat na web, kde se dozvědí více informací o svatebních plánech a aktivitách, místo abyste museli vše vypisovat v rámci pozvánky.

Použití webových stránek jako záchytného bodu pro informace je užitečné pro snížení množství informací, které je třeba vytisknout, a následně pro snížení počtu tiskovin, které je třeba vytisknout, což vám ušetří peníze. Menší počet tiskovin přiložených k pozvánce také pomůže snížit hmotnost zásilky, takže nebudete platit další poštovné za těžké obálky. Případně nemusíte tištěné pozvánky vůbec ani posílat, když rozešlete odkaz na web přátelům pomocí e-mailu.
Používejte na vše stejnou společnost. Když hledáte papírnictví, může být často ekonomičtější použít stejnou společnost pro všechny vaše kancelářské potřeby a tiskoviny. Zeptejte se proto, zda jsou schopni navrhnout a vyrobit všechny tiskoviny, které potřebujete, včetně oznámení, pozvánek, jmenovek a tiskovin na den svatby.

Mnoho tiskáren odměňuje klienty, kteří si u jejich společnosti objednají více kusů, tím, že jim poskytuje slevy, balíčky nebo odpouští poplatky za služby. Když budete muset tiskoviny rozdělit na části a využít služeb více společností, může to být nejen náročnější na logistiku, ale nakonec se to může prodražit.

Upřednostněte své potřeby před přáními. Hledáte svatební oznámení se všemi trendy fonty, barvičkami a na nejlepším papíru? To vás bude stát pěkný peníz. Zredukujte to, co není nejnutnější. Mnohé ceny pozvánek se odvíjejí od zvolených designových prvků, například digitálně tištěná pozvánka je obvykle levnější než pozvánka z ofstetu a ne všechny pozvánky musí být ozdobeny stuhami, papírovými obaly a visačkami. Rozhodněte se, které designové prvky jsou nutností, a vytvořte si seznam přání, o který se podělíte se svou tiskárnou.

Vyhněte se placení za kaligrafii. Kaligrafie je sice krásná forma umění, ale ne každý má v rozpočtu na to, aby si najal někoho, kdo by pečlivě ručně kaligraficky upravil obálky a připravil pozvánky k odeslání.

Informujte se u své tiskárny, zda nenabízí cenově dostupnější službu nadepsání jmenovek a šítků s adresami. V opačném případě není nic špatného na tom, když si objednáte několik obálek navíc, vyzkoušíte si to sami a obálky si ručně nadepíšete, abyste ušetřili nějaké peníze.

Domluvte si na pošte nižší cenu za rozesílku pozvánek a oznámení. Někdy stačí využít Zákaznickou kartu a už jen tímto krokem ušetříte i tisíce korun, pokud posíláte třeba více balíčků. Je také vhodné domluvit se přímo s vedením pošty nebo obchodním zástupcem pošty. Ten je často schopný vám nabídnout ještě lepší cenu při větším objemu zásilek.

Včas si objednejte grafika a tiskárnu. Kdo dřív přijde, ten dřív mele, nebo jak se to říká. Jakmile začnete plánovat svatbu, je nutné se této práce urychleně ujmout. Včasná rezervace tiskárny vám možná neušetří peníze předem, ale rozhodně vám pomůže vyhnout se případným stresovým situacím, kdy studia v sezóně nestíhají.

Někteří dodavatelé rychle zaplní termíny, takže je rozumné se do rezervace zapojit co nejdříve, abyste si zajistili své místo a nemuseli platit poplatky za urychlení návrhářských prací, výroby nebo dopravy.

Poohlédněte se také po sociálních sítích, kde najdete velké množství amatérských grafiků a grafiček, kteří se zabývají tvorbou svatebních tiskovin. Jejich výrobky jsou mnohdy na vysoké úrovni a ceny mívají docela nízké.

Jak ušetřit peníze za svatební oznámení?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *