Jak si slušně říct o peníze místo svatebního daru? Většina párů jde do manželství s tím, že už hodně věcí do domácnosti má a tak nepotřebují nový vysavač a žehličku ale spíš by se jim hodila finanční injekce. Jak to ale hostům naznačit tak, aby se neurazili? V tomto článku najdete seznam návrhů a několik praktických vzorových frází.

Pokud jde o znění svatebních oznámení a informace, které se objeví na vašich svatebních webových stránkách, stále se opakuje jedna otázka – jak požádat o peníze jako svatební dar?

Zatímco některé páry jsou rády, že dostanou jako svatební dar domácí potřeby a poukázky do restaurace, jiné by raději dostaly hotovost, kterou by mohly utratit, jak se jim zlíbí, ale pochopitelně jim není příjemné o tom mluvit přímo. Věřte tomu nebo ne, ale existují jemné a zdvořilé způsoby, jak tento návrh svým hostům sdělit – čtěte dál a dozvíte se, jaké to jsou.

Ale nejprve poznámka o tom, jak si říct o peníze na svatbu

Téma svatebních darů je vždy kontroverzní, a my moc dobře chápeme proč. Hosté chtějí mít možnost svobodně si vybrat, jaký dar dají, a mohlo by jim připadat nezdvořilé, kdyby jim někdo řekl, že jeden druh daru má přednost před jiným.

Přesto mají páry v dnešní době opravdu dobré důvody, proč dávají přednost hotovosti před fyzickými dárky. Za prvé, mnoho snoubenců už spolu bydlí, takže předměty do domácnosti, které byly dříve tak oblíbené jako svatební dary, nejsou dnes již tolik praktické.

Je také třeba myslet na logistiku v den svatby a na skutečnost, že páry často nakonec dostanou stejný dárek vícekrát. Teoreticky se všichni shodneme na tom, že pokud je někdo tak laskavý, že vás obdaruje, mělo by být na něm, jaký dárek si vybere. Pokud však pár očekává spoustu dárků od většího množství hostů, považujeme za fér, že by měl být schopen poskytnout trochu zdvořilého návodu, jaké dárky by byly nejvhodnější.

Jak si říct o peníze místo svatebního daru? Známe 4 možnosti!

Umístěte žádost na svatební oznámení. To znamená zahrnutí řádku na svatebních oznámeních týkajícího se darů. Je to pravděpodobně nejpřímější možnost na našem seznamu, takže pravděpodobně přinese nejlepší výsledky. Není to možnost pro slabé povahy, ale pokud je formulována opatrně (více o tom níže!), nemusí znít troufale.

Umístěte žádost na svých svatebních webových stránkách. Vaše svatební webové stránky jsou v podstatě místem, kde můžete odpovědět na všechny otázky, které mohou mít vaši hosté ohledně vašeho svatebního dne a které ještě nebyly zodpovězeny na pozvánkách.

To znamená, že je to ideální místo pro zmínku o darech, ale je třeba mít na paměti, že ne všichni hosté webové stránky skutečně navštíví. Pokud se vydáte touto cestou, doporučujeme zřídit sekci s nejčastějšími dotazy. Tímto způsobem to vypadá, že se otázkou darů zabýváte, protože jste na ni již dostali několik dotazů, takže to působí o něco méně přímočaře než řádek na svatebním oznámení. Pokračujte níž, kde najdete návrhy, jak to formulovat.

Požádejte přátele nebo členy rodiny, aby tuto informaci rozšířili. To je další oblíbená možnost, ale je riskantní, protože nedává páru příliš velkou kontrolu. Může to fungovat, pokud například víte, že vaše maminka umí nenápadně utrousit něco do konverzace, a od této části rodiny očekáváte hlavně fyzické dárky. Na druhou stranu, pokud s tím dotyčný přítel nebo člen rodiny nezachází jemně a s citem, můžete nakonec své hosty nechtěně urazit.

Založte účet na svatební cestu/hypotéku na dům/vylepšení domácnosti. Můžete tuto informaci opět uvést na svůj svatební web. Hosté vám pak do zprávy pro příjemce mohou napsat, na co vám peníze posílají – třeba na svatební cestu, na dům nebo na vybavení domácnosti.

Jak si říct o peníze? Vzorové fráze:

Připravili jsme pro vás několik možností, které byste mohli použít, pokud se chystáte zvolit výše uvedenou možnost 1, 2 nebo 4. Ty se pohybují od přímých žádostí po jemné, od formálních po neformální, takže doufáme, že zde najdete možnost, která vám bude vyhovovat!

 • Vaše přítomnost na naší svatbě je tím největším darem. Pokud nás však chcete poctít nějakým hmotným darem, uvítáme zejména finanční dar.
  Nejdůležitější pro nás je, abyste s námi mohli oslavit náš svatební den. Pokud si však přejete věnovat nám dar, s vděčností přijmeme malý příspěvek na naši svatební cestu.
 • Máme obrovské štěstí na lásku, smích a dům plný nábytku, takže pokud byste nám chtěli pomoci oslavit svatbu nějakým darem, založili jsme fond na líbánky na adrese (podrobnosti zde).
 • Finanční dary jsou vítány, ale neočekávají se.
 • Finanční dary jsou vítány, ale neočekávají se, a budou použity na naši svatební cestu.
 • Finanční dary jsou vítány, pokud byste chtěli přispět na naši svatební cestu.
 • Nejdůležitější je však pro nás vaše přítomnost v tento den.
 • Vaše přítomnost na naší svatbě je dostatečným dárkem, ale pokud byste nám chtěli dát také nějaký hmotný dar, velmi oceníme finanční dar, který bychom mohli věnovat na naše líbánky.

Personalizovaná přání

Jak si říct o peníze na svatební dar? Ukázka nejčastějších otázek a odpovědí na svatební webové stránky.

Kteroukoli z níže uvedených frází lze použít na svatební web, přičemž otázka zní: „A co dary?“. Chtěli jsme se však podělit o několik dalších nápadů, jak nenápadně naznačit, že fyzické dary nejsou ideální. Mějte však na paměti, že tyto možnosti jsou dost nepřímé, takže vaši hosté nemusí vaše sdělení zachytit.

 • Komu mám předat své přání a případný finanční dar? Přáníčka a dary bude v den svatby přijímat naším jménem svědek.
 • Mám si přání vzít s sebou, nebo ho poslat předem? V den svatební hostiny budeme mít vyhrazený prostor, kam můžete své přání a dar bezpečně odložit.
 • Kam mám poslat přání nebo dárek? Přáníčka bude v den konání akce přijímat naším jménem svědek.
 • Máme přinést dárky v den konání, nebo je poslat předem? Vzhledem k tomu, že prostor v místě konání svatby je omezený, nebude v den konání svatby k dispozici stůl na dárky. Svědek však bude přijímat přáníčka v den konání akce naším jménem.
 • Bude k dispozici stolek s dárky? V den konání svatební hostiny nebude k dispozici stůl s dárky. Svědek však bude přijímat přáníčka naším jménem.
Jak požádat o peníze místo svatebního daru?
Tagy:        

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *